VESELIN DJURANOVIC

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

20090818

Komentar 

VESELIN DJURANOVIC




Veselin Đuranović

Veselin Đuranović (1926-1997), je bio društveno-politički radnik SFRJ i SR Crne Gore, i predsednik Predsedništva SFRJ od 15. maja 1984. do 15. maja 1985. godine.



Biografija

Rođen je 17. maj 1926. godine u selu Donji Martinići, kod Danilovgrada. Gimnaziju je završio u Podgorici, a učiteljsku školu na Cetinju. Zbog pripadnosti revolucionarnom radničkom pokretu, marta 1941. je bio isključen iz Učiteljske škole na dve godine.

Član SKOJ-a je postao 1941. godine i aktivno je učestvovao u pripremama ustanka. Posle Trinaestojulskog ustanka, pa sve do povlačenja partizankih jedinica u Bosnu, maja 1942. godine, radio je na oslobođenoj teritoriji u skojevskoj organizaciji i organizaciji Crnogorske narodne omladine. Početkom maja 1943. godine, zajedno sa grupom pristalica NOP-a, uhapšen je i interniran u logor Zabjelo, kod Podgorice. Pušten je septembra 1943. godine, posle kapitulacije Kraljevine Italije, i rasformiranja logora. Ponovo se povezao sa partijskom organizacijom i postao je sekretar skojevske organizacije u svom selu, a u oktobru iste godine i član opštinskog komiteta SKOJ-a i predsednik Opštinskog odbora antifašističke omladine. Učestvovao je na Prvom (novembra 1943. u Kolašinu) i Drugom kongresu Narodne omladine Crne Gore (decembra 1944. na Cetinju). U članstvo Komunističke partije Jugoslavije primljen je 4. januara 1944. godine. Njegov rođeni brat Vladan, koji je poginuo 1944. godine, je proglašen za narodnog heroja.

Posle oslobođenja Jugoslavije obavljao je razne partijske i političke dužnosti, najpre u Crnoj Gori, a potom u federaciji:
član Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru
predsednik Centralnog komiteta Narodne omladine Crne Gore
sekretar Sreskog komiteta KPJ u Danilovgradu i Titogradu
predsednik Glavnog odbora SSRN Crne Gore
glavni urednik "Pobjede"
predsednik Izvršnog veća SR Crne Gore, od 25. juna 1963. do 8. decembra 1966.
predsednik Izvršnog komiteta SK Crne Gore, od 1968. do 1977.
predsednik Saveznog izvršnog veća, od 4. februara 1977. do 16. maja 1982.
predsednik Predsedništva SR Crne Gore, od 7. maja 1982. do 7. maja 1983.
predsednik Predsedništva SFR Jugoslavije, od 15. maja 1984. do 15. maja 1985.

Za člana Centralnog komiteta Saveza komunista Crne Gore, biran je od Trećeg kongresa SK CG, a za člana Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, na Osmom, Desetom i Jedanaestom kongresu. Političku karijeru je okončao tokom tzv. „antibirokratske revolucije“ 1988-1989. godine, kada je podneo ostavku na sve političke funkcije i povukao se iz političkog života.

Umro je 30. avgusta 1997. godine u Podgorici.
avatar
Istorija Jugoslavije
Admin

Anzahl der Beiträge : 417
Anmeldedatum : 2009-08-13

http://istorija-jugoslavije.online-talk.net

Na vrh Go down

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu