Odeski Sin

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

20100612

Komentar 

Odeski Sin




[You must be registered and logged in to see this image.]

Malinovski Jakovljevič Rodion

Rođen je 11. (23) novembra 1898. godine u Odesi, u
Ukrajini, SSSR. u vrijeme prvog svjetskog rata, 1914.
godine, otišao je kao dobrovoljac na front. Februara 1916,
poslat je u Francusku, u sastavu ruskog ekspedicionog
korpusa. Poslije povratka u Rusiju, 1919. godine, uključio
se u redove Crvene armije, i u sastavu 27. streljačke
divizije učestvovao u borbama protiv kontrarevolucionarabjelogardijaca.
Od 20ih
do 30ih
godina, prešao je put od
komandira voda do komandanta korpusa.
U Komunističku partiju Sovjetskog Saveza učlanio se
1926. godine. Vojnu akademiju ,,M. V. Frunze" završio je
1930. Od 1937. do 1938. godine učestvovao je, kao
dobrovoljac, u španskom građanskom ratu, na strani
republikanske vlade.
Na početku velikog Otadžbinskog rata Sovjetskog Saveza, komandirao je 48. streljačkim
korpusom, od augusta 1941. godine, 6. armijom. Od decembra 1941. do jula 1942. godine —
komandant Južnog fronta, od augusta do oktobra 1942. komandirao je 66. armijom sjevernije
od Staljingrada. Oktobra — novembra 1942. godine, zamjenik komandanta trupa
Voronješkog fronta. Od kraja novembra 1942, komandirao je 2. gardijskom armijom, koja je,
decembra iste godine, učestvovala u odbijanju napada koji je njemačka armijska grupa "Don"
poduzela da bi deblokirala grupaciju njemačkih trupa, opkoljenu kod Staljingrada, a zatim je
sudjelovao u njenom uništenju. Od februara 1943, R. J. Malinovski je komandant trupa
Južnog, a od marta Jugozapadnog fronta (20. oktobra 1943, ovaj front je promijenio naziv u 3.
ukrajinski front), koje su se borile za Donbas i dio Ukrajine na desnoj obali.
Rodion Jakovljevič Malinovski imenovan je za maršala Sovjetskog Saveza 1944. godine.
Od maja 1944. do maja 1945. godine, komandirao je trupama 2. ukrajinskog fronta u jaskokišinjevskoj
operaciji prilikom oslobođenja Rumunjske, Mađarske, Austrije i Čehoslovačke.
Od jula 1945, R. J. Malinovski komandirao je trupama Zabajkalskog fronta koje su nanijele
glavni udarac u Mandžurskoj strategijskoj operaciji, Herojem Sovjetskog Saveza proglašen je
8. septembra 1945. godine, a 22. novembra 1958. postao je dvostruki heroj Sovjetskog
Saveza.
Poslije završetka rata, R. J. Malinovski bio je komandant trupa Zabajkalskoamurskog
vojnog
okruga (1945—1947), glavni komandant trupa Dalekog istoka (1947—1953), komandant
trupa Dalekoistočnog vojnog okruga (1953—1956), prvi zamjenik ministra obrane i glavni
komandant suhozemnih trupa (1956— 1957).
Od oktobra 1957, do marta 1967. godine, do Posljednjih dana života, R. J. Malinovski bio je
ministar obrane SSSR.
Od 1952. godine bio je kandidat za člana CK KPSS, od 1956. član CK KPSS; bio je deputat
Vrhovnog sovjeta od drugog do sedmog saziva. Odlikovan je s pet Ordena Lenjina, Ordenom
Pobjede, s tri Ordena Crvene zastave, dva Ordena Suvorova 1. reda, 16 stranih odlikovanja,
kao i medaljama.

Za izuzetnu vještinu u komandiranju trupama i heroizam pokazan u borbi protiv zajedničkog
neprijatelja, za zasluge u razvoju i jačanju prijateljskih odnosa između oružanih snaga Saveza
Sovjetskih Socijalističkih Republika i oružanih snaga SFRJ, Predsjednik SFRJ Josip Broz
Tito odlikovao je R. J. Malinovskog, 27. maja 1964. godine, Ordenom narodnog heroja
Jugoslavije.
Maršal R. J. Malinovski preminuo je 31. marta 1967. godine, i sahranjen na Crvenom trgu,
kod zidina Kremlja u Moskvi.

Istorija Jugoslavije
Admin

Anzahl der Beiträge : 417
Anmeldedatum : 2009-08-13

http://istorija-jugoslavije.online-talk.net

Na vrh Go down

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu